Mgr. Dita Vořechovská

Jmenuji se Dita Vořechovská a novořečtinu vyučuji už 20 let. Vystudovala jsem latinu, klasickou řečtinu a novořečtinu na FF MU v Brně. Poté jsem byla lektorkou novořečtiny na Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hl. m. Prahy a od r. 2011 působím jako lektorka na volné noze, přičemž učím novořečtinu též na Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde mám také na starosti konání mezinárodních zkoušek z řečtiny Πιστοποίηση της Ελληνομάθειας. Jako lektorka, redaktorka či odborný konzultant jsem se podílela na vydání dvou slovníků, jedné gramatiky a konverzace. Spolupracovala jsem na evropském projektu Glossa, jehož cílem bylo vytvoření e-learningového kurzu novořečtiny pro pokročilé studenty na úrovni C1-C2.
Jakmile řečtině jednou propadnete, je to na celý život. 

Vzkaz všem, kteří si myslí, že se řečtina nedá naučit, a nejen těm...

Předně chci poděkovat všem svým dosavadním studentům, díky nimž už tak dlouho učím, ač jsem původně nikdy učit nechtěla! Jsou to úžasní lidé, kteří mě neustále motivují v mé práci, nutí mě pořád vymýšlet něco nového, pracovat na sobě a vylepšovat výuku. Snažím se jim co nejjednodušším a systematickým způsobem přiblížit krásu řečtiny s důrazem na logické souvislosti a nápadnou podobnost řecké gramatické stavby s českou (no, už vidím své studenty, jak se usmívají, a slyším “...to se Vám to hezky říká, ale ta slovesa se prostě naučit nedají...” – naučit se dá leccos, navíc ve slovesech občas chybují i rodilí Řekové a o pravopisu už ani nemluvím). Je pravda, že řečtina víc než běžně vyučované jazyky vyžaduje u většiny lidí silnou motivaci. Jakmile ale řečtině jednou propadnete, je to na celý život (už proto, že díky nezměrnému bohatství řeckého jazyka, zapřičiněného více než třítisíciletou historií, se máte do konce života co učit a stejně nikdy nebudete vědět všechno ☺). Já jsem se v době svých studií nejprve zamilovala do jazyka, až potom, od okamžiku, kdy jsem v 90. letech poprvé odjela do Řecka – do Athén – a prodělala kulturní šok, jsem si postupně oblíbila i mluvčí tohoto jazyka, tedy Řeky.

Řečtina se na první pohled “tváří” jako těžký jazyk, což způsobuje především jiné písmo. Ale na druhou stranu si musíte uvědomit, že spoustu těch – pro někoho možná podivných – písmenek znáte ze školy, ač s trochu jinou výslovností. Taktéž nemalý počet odborných výrazů má základ v řečtině. Řečtina se dlouho úporně bránila vlivu hlavně angličtiny, díky čemuž v ní nenajdeme řadu mezinárodních slov. Zdánlivou obtížnost řečtiny také vyvolává skutečnost, že nemá žádný příbuzný jazyk v rodině indoevropských jazyků (vedle jazyků slovanských, germánských, románských apod. tvoří samostatnou větev jako např. albánština nebo arménština).

Abych se vrátila ke svým studentům, vděčím jim za mnohé a především z nich čerpám obrovskou energii. Chci všem touto cestou vyjádřit dík za důvěru a přízeň, kterou mi projevili a projevují. (Někteří z nich se stali dokonce mými osobními přáteli.) Snažím se za to dávat do své práce víc než maximum, studenty stále motivovat a udržovat pozitivní atmosféru v hodinách.

Těm, kteří se rozhodnou řečtinu “pokořit”, budu ráda nápomocna při objevování jejího neodolatelného kouzla.

Vítejte v mém světě!
D.V.

Reference studentů

 • Lekce řečtiny pro mne mají nádech dovolené v Řecku, kterou již hodně let preferuji. To znamená zejména 100% psychická pohoda. I když si nemyslím, že lektorka Dita to má při lekcích stejně ji obdivuji a oceňuji její neskutečnou trpělivost, toleranci a konstantně dobrou náladu.
  Radka

 • Cizí jazyky patří mezi mé největší koníčky. Po letech studia angličtiny, francouzštiny, španělštiny a dalších jsem hledala jazyk, který je originální (odlišný písmenky), ale zároveň tradiční a má v sobě historii. Řečtina byla ta správná volba. Našla jsem v ní vše, co jsem hledala. Navíc jsem poznala paní Ditu a jsem za ni nesmírně ráda, umí systematicky a souvisle vysvětlovat, zároveň vypráví krásné zážitky ze života a tradic Řeků. V její žluté učebně se člověk skvěle soustředí a díky materiálům vše pochopí. Chodím k paní Ditě již 2 roky a stále mě to baví a na každou hodinu se těším.
  Alice

 • Na kurz k Ditě jsem se přihlásila po několika letech naléhání svého přítele polořeka, ať se začnu učit řecky a můžeme důchod spolu strávit ve stínu oliv v domku u moře aniž by mi neustále tlumočil. Vybrala jsem si Řecký koutek Dity Vořechovské a od začátku mě její pojetí výuky chytlo takovým způsobem, že jsem se snažila nikdy na její hodině nechybět, ani když jsme jeli online. Právě jsem dokončila druhý rok výuky a rozhodně hodlám pokračovat dál. Styl pojetí Dity výuky je zábavný a zároveň velmi přínosný. Vyhovuje mi kombinace učebnice a dalších nakopírovaných materiálů, které pravidelně dostáváme, i to, že v rámci hodiny běžně konerzujeme o tématech vzniklých přímo na hodině a vždy dostaneme odpověď na všechny svoje otázky včetně potřebné slovní zásoby. Za dva roky výuky musím říct, že jsem se dostala minimálně tak daleko, že při poslechu už docela slušně rozumím a dokážu dát dohromady jednoduché věty. Řečtina je krásná řeč, z níž vychází mnoho ostatních jazyků. Není snadná, ale je to jako s každým jazykem. Když se mu člověk pravidelně věnuje a má snahu se učit, tak se posouvá dál. Krásné na řečtině je to, že když si jí jednou osvojíte, dokážete si přečíst nápisy na památkách starých tisíciletí. Přítel je mile překvapen, kolik toho už umím a těší se, až si budu moct promluvit v rodném jazyce s jeho příbuznými v Řecku.
  Darja Zajícová, 43 let

 • Jsem moc ráda, že jsem v sobě našla odhodlání a po skoro deseti letech na jednom řeckém ostrově a nelehkém návratu do Čech jsem se přihlásila na kurz řečtiny. A to právě k Ditě. Po nejistém vstupu do třídy ze mne nervozita záhy spadla. Dita je velice milá, příjemná a má neskonalou trpělivost. Neměnila bych. A již po třetí se těším na naší třídu dálkařů a všem kdo by měl případný zájem proniknout do tajů tohoto krásného jazyka, mohu vřele doporučit.
  Eva Theiaku, 32 let

 • Co říci za sebe k výuce řečtiny, snad jen to, že jediná pevná hodnota je pro mne naše Dita, jinak veškeré dění kolem je stále v pohybu, jako mořský písek,... když myslíš, že už ho máš v hrsti, přijde vlna a ruce máš zase prázdné, jen pocit zůstává. A tak to jde stále dokola a zjišťuješ, že je to moc krásné, a těšíš se na další vlnu. A tak to mám já s řečtinou. Je stále kolem mne, nevyzpytatelná, občas ji uchopím a ona mi zase uteče jako voda mezi prsty a já se pokaždé těším, že se ke mně zase vrátí. Jsem Ditě za tyto vlny vděčná, posílá mi je nezištně, já se snažím něco z nich si uchovat ve své mysli, ale zároveň jsem v klidu, protože vím, že další vlna zase přijde, a když ji neuchopím teď, v tomto okamžiku, vím, že mi bude znovu nabídnuta. A za to Ditě děkuji.
  Iz☺

 • Vážení a milí studenti, zájemci o studium řečtiny, vřele Vám Řecký koutek doporučuji. Setkáte se s milou a vždy usměvavou učitelkou s jiskrou v oku, chápavou k možnostem žáka, s učitelkou velice kultivovanou a vzdělanou. Pokud se Vám stýská po Řecku a nemůžete tam být celý rok nebo tak často, jak byste toužili, nechte svůj smutek konejšit v Řeckém koutku. V Řeckém koutku zjistíte, že je víc rodin, které dělí cesta přes Balkán. Hned Vám bude veseleji a cesta na jih Vám už nepřijde tak daleká. Také najdete nové přátele a krásné Řecko se Vám stane i díky studiu jazyka zas o něco bližší.
  Markéta Mrkvičková

 • Jsem z Jablonce nad Nisou a tudíž musím vstávat dost brzo, abych se do Prahy dostavila. Ale stojí to za to. Jsme zatím jen dvě postarší studentky, rády bychom přivítaly další zájemce. A proč? No protože, když nás bude víc, tak bude ještě větší legrace. Vyučování probíhá v pohodovém duchu a nikdo nemá nepříjemný pocit, když se mu nedaří. Paní Dita Vořechovská má spoustu trpělivosti. A ještě přidá zajímavé povídání a tak si připadám jak na příjemném posezení. Nemusím mít strach se na cokoliv zeptat, když mi něco není jasné. Tak po prázdninách se zase sejdeme - ve 2. ročníku.
  Ivana Tomancová

 • Líbí se mi Řecko, jeho obyvatelé a jejich jazyk. Protože mi přišlo škoda setkávat se s řečtinou pouze jednou či dvakrát v roce na dovolené, našla jsem si před pár lety novou zálibu - učit se řecky. A paní lektorka Dita Vořechovská mi v tom skvěle pomáhá. Její služby mohu jen doporučit.:-)
  Jitka, Pardubice

 • Výuka probíhá příjemnou a nenásilnou formou. Lektorka Dita má s námi trpělivost a vždycky nám ochotně vysvětlí a procvičí s námi, co je třeba. Hodiny se odehrávají v pohodové a přátelské atmosféře, člověk má pocit, že si přišel popovídat s přáteli, a přitom se ještě něco naučí:-). A že výuka měla svůj efekt, jsem si ověřila i během letošní dovolené v Řecku:-).
  Jana V.

 • Do kurzu chodím čtyři roky a určitě budu nadále pokračovat. Lekce jsou prima a je fajn, že kromě slovíček a gramatiky z učebnice se naučíme spoustu slovíček potřebných v běžném životě :-).
  Julie P., 45 let, účetní

 • KURS ŘECKÉHO JAZYKA, KTERÝ PRAVIDELNĚ NAVŠTĚVUJI JIŽ ČTYŘI ROKY, PROBÍHÁ V PŘÍJEMNÉM PROSTŘEDÍ A PŘÁTELSKÉ ATMOSFÉŘE. KAŽDÁ HODINA PRO MNE ZNAMENÁ VELMI PŘÍJEMNĚ STRÁVENÝ ČAS. SAMOTNÁ VÝUKA PROBÍHÁ V OPTIMÁLNÍM TEMPU A POSTUPNĚ A PERMANENTNĚ ZCELA EVIDENTNĚ ZVYŠUJE MÉ ZNALOSTI ŘECKÉHO JAZYKA, COŽ ZE MNE DĚLÁ JEŠTĚ VĚTŠÍHO A LEPŠÍHO ŘEKA.
  GEORGIS CILIMINGAS

 • Po prvním školním roce výuky řečtiny u Dity Vořechovské jsem byla na dovolené na Rodosu překvapená, že jsem schopná se s místními celkem domluvit, přečíst si nápisy v obchodech, ba dokonce si řecky říct o 200g uzené šunky u pultu. Dita nás nenápadně, ale velmi systematicky naučila základy řečtiny a můžu říct, že určitě chci s radostí pokračovat v učení.
  Helena Skokanová

 • Řecký koutek nám dává možnost studia řečtiny, kterou si většinou oblíbíme po první dovolené v zemi s nádherným mořem, spoustou starověkých památek a nejlepší kuchyní na světě (alespoň podle mě). Není rozhodně jednoduché najít v Praze jazykovou školu, která by pořádala kurzy řečtiny, o menších městech ani nemluvě. Řecký koutek nám nejen poskytuje velmi kvalitní výuku, ale vychází nám vstříc i z hlediska organizace kurzů. Vždy se berou v úvahu časové možnosti posluchačů a kurzy jsou organizovány v době, která jim vyhovuje. Výuka probíhá v příjemném prostředí v menších skupinách. Vyučující se tak může dostatečně věnovat každému posluchači. Kurzy bych rozhodně doporučila.
  PhDr. Alena Dlouhá, CSc., učitelka, 51 let

 • Ráda bych se přidala k ostatním referencím s poděkováním paní Ditě Vořechovské za hodiny řečtiny, které mi pomohly pochopit alespoň malou část ze složité řecké gramatiky. A tak doufám, že jí vydrží trpělivost a elán. Přeji jí a všem jejím studentům hodně trpělivosti s učením řečtiny, toho nejkrásnějšího připomenutí kořenů všeho, co tvoří naši kulturu.
  Anna H., učitelka automatizace

 • Kurzy řečtiny neberu jen jako příležitost se naučit něčemu novému, nebo objevit kořeny lidské komunikace, ale též jako společenskou událost v příjemném a přátelském prostředí.
  Dalibor D., 38 let, IT specialista

 • Výuka řečtiny probíhá v přátelském duchu, oceňuji zejména osobní přístup Dity a její ochotu vyjít vstříc učebnímu tempu (nabídka individuální výuky :-)) jednotlivců. Občerstvení na hodinách je příjemným doplňkem :-).
  Martina Černohorská, 29 let, asistentka

 • Před několika lety jsem hledal kurz řečtiny pro začátečníky v Praze. Našel jsem dvě jazykové školy. V té první jsme byli na úvodní hodině tři žáci, ale ti druzí dva prohlásili, že se jim termín vlastně moc nehodí. A tak se lektorka zeptala mě, jaký termín mi vyhovuje. Po pravdě jsem odpověděl, že mám v hledáčku ještě jednu JŠ, chci navštívit úvodní hodinu tam a pak se rozhodnu. Lektorku to pobouřilo: “To bych ráda věděla, co jste to našel za kurz. Pokud vím, v Praze učí pořádně řecky jenom p. Vořechovská. A ta už začala a stejně má plno.” Tak jsem šel do té druhé JŠ na úvodní hodinu, a ejhle – vyučující se nám představila jako Dita Vořechovská. Myslím, že lepší doporučení jsem nemohl dostat.
  Martin Kukačka, 37 let, programátor

 • Ak chceš zažiť pravú grécku atmosféru, prihlás sa na kurz řečtiny. Okrem perfektnej pani profi učitel'ky vyučujúcej s láskou řečtinu sa dozvieš vel'a o Helénskej republike a ich zvykoch. Výuka jazyka priebieha v príjemnej atmosfére a na dovolenke v Řecku využiješ svoju perfektnú řečtinu. Neváhaj a hneď sa prihlás na kurz.
  Helena Poledňáková, 50 let, ekonóm

 • Velmi vstřícný přístup, kvalitní lektoři a vždy skvělá atmosféra. Určitě budu ráda pokračovat.
  Tereza Nitschová

 • Na škole oceňuji přátelskou atmosféru, velice kvalifikované lektory a trpělivý individuální přístup. Bylo to příjemných 6 let, pokud to vyjde, časem se snad vrátím.
  Martina Kolářová, 40 let

 • Díky Ditě Vořechovské jsem se naučila základy řečtiny, oceňuji kvalitu a srozumitelnost výkladu, flexibilitu, individuální přístup a trpělivost :-).
  Daniela Malá, account manager v bance